Lombok – Piękniejsza siostra Bali.

by Damian Drazek, 10 października 2018

Jak zapewne niektórzy z Was wiedzą z mojego Vloga, ostatni tydzień spędziłem na wyspie Lombok niedaleko Bali w Indonezji, gdzie brałem udział w realizacji dużego projektu mającego na celu pokazanie tego, jak  funkcjonuje turystyka po ostatnich trzęsieniach ziemi w tym regionie. W związku z tym, że wraz z Krzysztofem byliśmy zawaleni sprzętem po same uszy (dwa drony, 3 kamery bezlusterkowe, ogromna obudowa na kamerę do ujęć podwodnych, dwa statywy, zestawy baterii, kabli i kart, dwa laptopy), a ja chciałem mieć przy sobie coś niedużego a profesjonalnego, na sytuacje w których muszę działać szybko, zabrałem dodatkowo najnowszy model kompaktowego Panasonica – LUMIX TZ200.

 

fot. Panasonic Lumix TZ200

 

To co zobaczyłem na Lombok, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewałem się, że ta wyspa jest aż tak piękna. Jej dziewiczy klimat idealnie nadaje się dla tych, którzy szukają mniej komercyjnego wypoczynku i preferują na własną rękę odkrywanie lokalnych klimatów. Można tu wypożyczyć skuter i jeździć samemu od jednej malowniczej plaży do kolejnej. W przerwach możemy popijać sos z kokosa zakupiony na plażowym bazarku lub zjeść pyszny obiad w luksusowej restauracji z przepięknym widokiem na pobliski ocean.

 

fot. Panasonic Lumix TZ200

 

Powyższe zdjęciu udało mi się uchwycić praktycznie podczas jedzenia obiadu w plażowej restauracji, dzięki temu, że Lumix TZ200 ma 15-krotny zoom optyczny, co w połączeniu ze statywem daje możliwość robienia świetnych fotografii bez konieczności zbliżania się do obiektu zainteresowań.

 

fot. Panasonic Lumix TZ200

 

Z północno wschodniej części Lomboku zwanej Senggigi można w 30 minut dopłynąć do jednej z trzech małych, rajskich wysepek zwanych Gili. Każda z nich różni się od siebie wielkością i klimatem. Gili Meno jest najmniejsza i najlepsza dla tych, którzy szukają spokoju z dala od turystycznego zgiełku. Gili Air jest trochę większa i co za tym idzie ma więcej do zaoferowania. Są tu różne kameralne restauracje i beach bary. Natomiast największa i najbardziej turystyczna to Gili Trawangan, co spowodowane jest zapewne tym, że właśnie tutaj każdego wieczoru jest mnóstwo różnych imprez w plażowych klubach i barach.

 

fot. Panasonic Lumix TZ200

 

Wszystkie trzy Gili łączy natomiast to, że jedynymi środkami lokomocji jest bryczka z koniem lub rower. Nie ma ani samochodów, ani skuterów co dodaje tym wyspom prawdziwie dziewiczego klimatu. Dla fanów nurkowania i snorkelingu polecam miejsce w pobliżu Gili Air, gdzie można zobaczyć podwodne rzeźby umieszczone tam przez artystę Jasona DeCairesa Taylora, który porozmieszczał swoje dzieła sztuki pod wodą w różnych zakątkach świata.

 

fot. Panasonic Lumix DC-FT7

 

fot. Panasonic Lumix DC-FT7

 

Dodatkową atrakcją dla zwolenników podwodnych eksploracji jest możliwość popływania z ogromnymi żółwiami w okolicy Gili Trawangan. Organizowane są specjalne wycieczki, które zabierają nas łodzią w miejsca, w których owe żółwie praktycznie zawsze są.

 

fot. Panasonic Lumix DC-FT7

 

Praca nad projektem o którym wspominałem na początku tego posta zajęła mi ogromną większość czasu z mojego pobytu na Lombok. Nie jestem w stanie Wam przekazać wszystkiego tego co można tam robić, a moim zdaniem zaraz po Bali jest to druga najbardziej interesująca wyspa w Indonezji i polecam wszystkim jej odwiedzenie.


fot. Panasonic Lumix TZ200

 

Dziękuję firmie Panasonic, dzięki której miałem możliwość zrobienia tych wspaniałych zdjęć, zarówno na powierzchni jak i pod wodą. Jeśli chodzi o aparat Lumix TZ200, po dwóch miesiącach codziennego używania mogę śmiało powiedzieć, że idealnie pasuje do mojego podróżniczego stylu życia. Bez problemu mieści się w kieszeni od spodni lub kurtki. Przemieszczałem się z nim bardzo dużo – samoloty, łodzie, skutery i zawsze był pod ręką kiedy miałem dosłownie sekundy, żeby nakręcić jakąś scenę lub zrobić zdjęcie. Wystarczyło wyciągnąć z kieszeni i wcisnąć dwa guziki ON & REC. To wszystko. Pod wodą towarzyszył mi Lumix FT7.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Panasonic.
Zdjęcia zostały wykonane aparatem Lumix TZ200 i Lumix FT7.

No Comments


Leave a Reply

Your email address will not be published Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.